Muzeum Lizaka w Jaśle

Muzeum Lizaka w Jaśle, które udało nam się odwiedzić to świetne miejsce do spędzenia wolnego czasu nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym ale i dla dorosłych. TopKarpacie nie pierwszy raz odwiedza to miejsce, bo kto z nas nie chce czasem poczuć się jak dziecko?


Po raz pierwszy lizaki i karmelki zaczęto produkować właśnie w Jaśle w latach 50. ubiegłego wieku. Zakład Liwocz, który przodował w produkcji smakołyków słynął z tego nie tylko w Polsce ale i na całym świecie! Katarzyna i Grzegorz Schabińscy przejęli tę tradycję i są współwłaścicielami zakładu produkującego lizaki i karmelki „Gran-Pik” Liwocz oraz odwiedzanego przez nas Muzeum Lizaka.

Państwo Schabińscy chcieli stworzyć miejsce, w którym pokażą chociaż część tego czym zajmują się w zakładzie tworzącym słodkie lizaki. Tak też powstało najsłodsze miejsce nie tylko w Jaśle, ale i w całym kraju!

W niewielkim obiekcie możemy znaleźć i podziwiać maszyny, które mimo, że mają 50 czy 60 lat są dalej używane do produkcji i pakowania lizaków w zakładzie produkcyjnym. Dzięki Pani przewodnik możemy dużo dowiedzieć się o historii zakładu Liwocz a także o historii i rodzajach cukrów, barwnikach i składnikach wykorzystywanych do produkcji słodkości.

Kiedy zwiedzamy muzeum mamy okazję smakowania surowców, wąchania aromatów, dotykania urządzeń…jednak największą atrakcją muzeum jest możliwość stworzenia własnego lizaka! Każdy może wymyślić jak ma wyglądać jego dzieło, jaki ma mieć smak i kolor. Świetna zabawa, dla dzieci jak i dla dorosłych, gwarantowana!

Muzeum w styczniu , lutym czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu otwarte jest codziennie od 12 do 17. W marcu, kwietniu, maju, październiku, listopadzie i grudniu od poniedziałku do piątku tylko grupy zorganizowane, natomiast w soboty i niedziele czynne od 12 do 17. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około godziny. Istnieje również możliwość zakupu ręcznie robionych smakołyków oraz pamiątek z tego miejsca.


Dlaczego warto?

– świetna zabawa dla całej rodziny

– poznanie historii oraz rodzajów cukru

– degustacja różnych rodzajów cukru

– zwiedzanie trwa około godziny, więc nie znudzi się dzieciom

– możliwość stworzenia swojego własnego lizaka

– zakup słodyczy oraz pamiątek z muzeum

– zniżka na obiad w pobliskiej restauracji

Więcej na temat Muzeum możecie dowiedzieć się ze strony oficjalnej: www.uschabinskiej.pl/muzeum_lizaka

Przy muzeum funkcjonuje hotel wraz z restauracją. Na temat tych obiektów dowiecie się więcej w kolejnym wpisie na który już teraz Was zapraszamy!