Bieszczadzka Kolejka Leśna

Jedną z najbardziej popularnych i charakterystycznych atrakcji turystycznych w samym sercu Bieszczad jest niewątpliwie Bieszczadzka Kolejka Leśna. O popularności tego miejsca może świadczyć fakt, że co roku odwiedzany jest przez ponad 100 tysięcy osób. Postanowiliśmy sprawdzić na własnej skórze jak wygląda przejażdżką tą kolejką oraz co można zwiedzić na miejscu.

 

Historia tego miejsca jest bardzo bogata i sięga końca XIX wieku, kiedy to powstał pierwszy odcinek łączący Nowy Łupków i Cisną. Skład liczył wagony osobowe, bagażowe oraz towarowe w których najczęściej przewożone było drewno. Z biegiem lat bieszczadzka kolej rozwijała się i powstawały nowe połączenia. Kryzysowym okresem był czas związany z pierwszą i drugą Wojną Światową. Kolej modernizowano i przeznaczano na działalności wojskowe. Po wojnie wznowiono połączenie kolejowe i w miarę możliwości zwiększano zasięg połączeń. Całoroczny ruch pasażerski został zatrzymany w 1991 roku ograniczając się jedynie do uruchamiania kursów osobowych w sezonie letnim. Dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Bieszczadzka Kolej Leśna została objęta ochroną konserwatorską w 1992 roku. Obecnie Bieszczadzka Kolejka Leśna funkcjonuje jako atrakcja turystyczna przewożąca turystów na dwóch trasach.

 

Stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej znajduje się w miejscowości Majdan, niespełna 3 kilometry od Cisnej. Do wyboru mamy dwa kierunki podróży Majdan-Przysłup oraz Majdan- Balnica, z czego ta pierwsza jest kilka kilometrów dłuższa. Pociąg kursuje kilka razy dziennie, w zależności od kwartału. My zdecydowaliśmy się na drugą trasę. Bilety na przejazd można nabyć na miejscu w kasie lub zamówić przez internet z oficjalnej strony kolejki. Liczba miejsc na poszczególny przejazd jest ograniczona, dlatego warto zaopatrzyć się w bilety już wcześniej.

 

Wyruszyliśmy z Rzeszowa o świcie, aby zdążyć na przejazd do Balnicy o godzinie 9:30. Na miejscu byliśmy kilka minut przed 9:00 więc udało nam się jeszcze dostać bilety. Jednak z minuty na minutę turystów przybywało i po chwili biletów na pierwszy przejazd już zabrakło. Na miejscu dla odwiedzających znajduje się spory płatny parking. W cenie biletu parkingowego mamy jeszcze możliwość zwiedzenia budynku zabytkowej stacji oraz zewnętrznej ekspozycji w postaci starych wagonów. Zabytkowa stacja to „podróż w czasie” do zamierzchłych czasów funkcjonowania tego miejsca. Znajdziemy tam wiele starych eksponatów związanych z historią kolei na tych terenach. Na miejscu znajdziemy również kilka straganów z pamiątkami oraz regionalnymi produktami spożywczymi.

 

Trasa z Majdanu do Balnicy ma długość 9km i czas jej pokonania to około 40 minut. Podczas przejazdu możemy podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody. Większa część trasy stanowią dzikie tereny niezamieszkane przez ludzi. Przejeżdżamy przez lasy i pustkowia, wzdłuż starych dróg ale i tych jeszcze uczęszczanych. Na drugim planie ukazują nam się bieszczadzkie góry, które dopełniają piękno krajobrazu podziwianego z wagonu kolejki.
Po dojechaniu do Balnicy mamy 30 minutowy postój i czas dla siebie. Na stacji znajduje się kilka drobnych straganów, gdzie możemy kupić pamiątki czy coś do zjedzenia na szybko. Kolejka wraca taką samą trasą, więc widokami możemy zachwycać się raz jeszcze. Łączny czas trwania przejazdu to około dwie godziny. Dla porównania czas trwania wycieczki drugą trasą trwa około godzinę dłużej.

 

Bieszczadzka Kolejka Leśna to zdecydowanie atrakcja warta odwiedzin. Należy jednak pamiętać, że z roku na rok chętnych do przejazdu jest co raz więcej i momentami warto uzbroić się w cierpliwość. O ile z rana nie jest jeszcze najgorzej to im bliżej południa tym zaczynają się tworzyć większe tłumy. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest wcześniejszy zakup biletów przez internet. Unikniemy stresu z ewentualnym ich brakiem oraz ominiemy długie kolejki do kasy. Przejazd sam w sobie to chwila relaksu na łonie natury. Piękne widoki, czyste powietrze, śpiew ptaków i stukot wagonów o tory są czymś zjawiskowym. To co dostrzegają i doceniają dorośli nie zawsze jednak przypada do gustu najmłodszym. Zdarza się, że początkowy zachwyt po kilku minutach przemija i dzieci zaczynają się nudzić. Trasa jednak nie jest zbyt długa więc dojechanie do końca nie powinno stanowić większego problemu. Całą atrakcję oceniamy na duży plus i na pewno jest warta odwiedzin.

 

Już za kilka dni przedstawimy Wam videorelację z tego miejsca.

Strona internetowa kolejki BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA

https://youtu.be/J-2IcXOhVBU